Vilim Parić: Vuk i čopor


Zadovoljstvo nam je najaviti nastavak saradnje s Franjevačkim muzejom i galerijom Široki Brijeg u sklopu koje će u utorak, 23. novembra, u 19 sati biti otvorena izložba Vuk i čopor umjetnika Vilima Parića.

“U stvaralaštvu akademskog slikara Vilima Parića možemo zamijetiti stanovitu alijenaciju. Vuk koji se kontinuirano pojavljuje kao motiv u Parićevim djelima, u ovom ciklusu dobiva na snazi i postaje glavno načelo i fokus. Vuk od davnina plijeni pozornost i ulijeva poštovanje te nosi kompleksnost i snagu dualnosti. (…) U suštini, vuk je zapravo čoporativno, ali usamljeničko biće. Svu kompleksnu simboliku vuka, Vilim Parić uzima i vodi nas na svoje putovanje. Putovanje na kojemu, bilo kroz usamljeničku prizmu, bilo kroz kolektivnu imaginaciju, traga za vlastitim identitetom, općom uzajamnošću, kao i svome mjestu unutar ‘čopora’, te vodi unutarnje borbe. Parić koristi kombiniranu tehniku spreja s već pripremljenim siluetama vuka u raznim položajima te trokut, u kojega i ispred kojega postavlja scene. Iza trokuta postoji i simbolika trojice, trojice koji čine ljudsku bit. To su um, duša i fizičko tijelo osobe. Osim toga, trokut označava i cikličku prirodu ljudskoga postojanja: rađanje, život i smrt, ali i moralnost te zaštitu. Konačno, sugerira stabilnost, ukotvljenost, čvrstu točku za nemirni duh.” (Iz predgovora izložbe, Vladimir Filipović)

Biografija

Vilim Parić rođen je 10. 5. 1987. u Travniku. Srednju školu je završio u Čitluku 2006. godina, a magistrirao slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu, u klasi profesora Ante Kajinića. Trenutno pohađa doktorski studij “Ars sacra” na istoimenoj akademiji u Širokom Brijegu. Do sada je imao trinaest samostalnih izložbi, te je izlagao na preko petnaest grupnih. Član je ULUBIH-a od 2013. godine. Član je, također, DHLU-a u FBiH. Sudionik je brojnih likovnih kolonija i simpozija. Autor je likovnih rješenja za devet poštanskih maraka HP Mostar, te dobitnik stručne nagrade za slikarstvo Federalnog ministarstva obrazovanja i znanosti, 2010. godine. Dobitnik je, također, prve nagrade na natječajnoj izložbi “Različitost i uključenost”, u organizaciji širokobriješkog Franjevačkog muzeja i galerije, 2020. godine.

Izložbu će biti moguće posjetiti do 11. decembra u periodu od 10:00 do 20:00 sati svakim danom (osim nedjelje).

NAPOMENA: Ljubazno Vas molimo da se prilikom posjete Galeriji pridržavate svih mjera zaštite od širenja koronavirusa, propisanih od strane nadležnih institucija. Nošenje maske je obavezno.